Hans Christian Andersen - Djevojčica sa šibicama - Biblioterapija za djecu - Balans Centar za biblioterapiju

Hans Christian Andersen: Djevojčica sa šibicama

Mozaik, Zagreb, 2014. 

vrijeme čitanja  Vrijeme čitanja: 2 min.

– tekst je inspiriran nedavno odigranom predstavom slovenskog Mini-teatra –

Ovu Andersenovu bajku uvijek sam nekako izbjegavala.

Bila mi je tužna, neprikladna za djecu. Ljutila sam se na Andersena što je napisao takav kraj. Njegove priče nose u sebi određenu surovost, nešto od stvarnog svijeta. Povezivala sam je s lektirom u drugom razredu i smatrala da je preteška za mlađi uzrast.

Međutim, kad sam je nedavno ponovo čitala učinila mi se nevjerojatno utješnom. Nisam uzela u obzir mogućnost da priču ne moramo čitati nego je možemo pripovijedati i prekinuti kad god nam to odgovara. Možda u trenutku kad djevojčica drugi put ugleda baku i one zajedno odu u nebo gdje nema gladi, straha i hladnoće.

Razmišljala sam za koga bi bila ta priča. To je priča za djecu i odrasle kojima netko drag nedostaje, koji se osjećaju usamljeno i tužno. Inspirirana predstavom slovenskog Mini teatra koju sam sa svojim djevojčicama gledala na zadnjem PIF-u, odlučila sam priču ispričati drugašima u svojoj školi i to uz pomoć lutaka od papira i izvora svjetla u stilu kazališta sjena.

Nisam postavljala puno pitanja kako to inače običavam činiti. Postavila sam jedno pitanje i kroz igru i glumu djeca su došla do novih pitanja. Nehotice sam napravila više lutaka nego sam planirala. Uvela sam i predmete poput šlapice koju je djevojčica izgubila, a uključila sam i nešto iz novog svijeta: šalicu čaja, jaknu, rukavice i sve ono što mi je palo napamet, a moglo bi pomoći djevojčici.

Tako je u predstavi mogao sudjelovati cijeli razred od 18 učenika, a priča je dobila svoj sretan kraj. Svi su dolazili pred ploču i donosili darove za djevojčicu, a ona im je zahvaljivala. Dotakli smo se teških tema, poput obiteljskog nasilja. Lika oca koji tuče svoju kćer i tjera je da prodaje šibice po hladnoći nisam bila svjesna u ranijim čitanjima, a sada je odjednom isplivao na površinu i upravo je čudesno koliko su prijedloga imala djeca za rješenje te situacije.

Kasnije te večeri dala sam lutke svojim djevojčicama od četiri i pol godina. To im se jako svidjelo. Izvlačile su lutke iz vrećice i pogađale koga ili što one predstavljaju. Kad smo izvele malu predstavu nekoliko puta otkrile smo da iste lutke možemo upotrijebiti i za neku drugu priču. Imamo mladića (dječak iz Djevojčice sa šibicama), snahu (djevojčica), baku, bor i zmiju(šal) za Šumu Striborovu.

Ako imate malu djecu svakako pokušajte ispripovijedati ovu priču. Odlična je zbog svoje kratkoće i pruža mnoge mogućnosti za igru i stvaranje.

Pitanja za razgovor s djetetom:

  1. Zamisli drugačiji svijet u kojem je sve moguće i u kojem se ljudi drugačije ponašaju prema djevojčici. Kako bi mogao/la pomoći djevojčici? Što joj možeš dati da se osjeća bolje?
  2. Pokušaj promijeniti kraj priče!
  3. Možeš li zamisliti novi lik u priči koji će se pojaviti i pomoći djevojčici?

Zanimljivi zadaci i igre:

  1. Izradite kazalište sjena sa svojim djetetom. Potrebni su vam malo čvršći papir, flomaster ili olovka, škare, sklapel (za sitne dijelove poput očiju), zid i izvor svjetlosti. Možete upotrijebiti običnu ručnu svjetiljku. Ukoliko kod kuće imate naglavnu svjetiljku, dijete može istovremeno samostalno osvjetljivati zid i držati lutke.
  2. Ispričajte sami priču svome djetetu pomoću lutaka.
  3. Ponovite priču uz pomoć lutaka zajedno s djetetom.
  4. Nakon što ste ga pitali kako bi mogao pomoći djevojčici odigrajte i drugi dio priče koji se događa u novom svijetu.

Literatura
https://pif.hr/dogadaji/djevojcica-sa-sibicama-mini-teater-slovenija-6/ (9.2.2023.)

Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Možda će Vas zanimati…
Termini novih webinara za 2025. godinu!

Termini novih webinara za 2025. godinu!

Neki od webinara nudit će teorijski okvir za razumijevanje postupaka koji se koriste u organizaciji biblioterapijskih radionica, dok će jedan dio webinara biti biblioterapijske radionice na kojima će se razgovarati o odabranom tekstu. Svaki webinar može se pohađati zasebno, a po završetku dobivate potvrdu o stručnom usavršavanju iz područja biblioterapije.

Balans centar predstavio Biblioterapijski laboratorij na Prvoj europskoj konferenciji za biblioterapiju u Budimpešti, 4. i 5. listopada 2024. godine

Balans centar predstavio Biblioterapijski laboratorij na Prvoj europskoj konferenciji za biblioterapiju u Budimpešti, 4. i 5. listopada 2024. godine

Početkom listopada, točnije 4. i 5. listopada ove godine, u prekrasnoj Andrassyevoj ulici u Budimpešti, održala se Prva europska konferencija za biblioterapiju (https://poetrytherapy.eu/) na kojoj su se predstavili poetski terapeuti iz cijele Europe. Svaka je država bila zastupljena barem s jednim izalagačem, dok je iz Hrvatske bilo čak osam izlagača! Skup je organizirala Hungarian Association for Biblio/Poetry Therapy (Hungary, University of Pécs), na čelu s profesoricom Judit Beres.

Share This