Ekspresivno pisanje
Što je ekspresivno pisanje?
Ekspresivno pisanje jedna je od najpopularnijih metoda poetske terapije. Temelji se na ideji emocionalnog oslobađanja od pritisaka mentalnih slika i osjećaja koji čovjeka koče u slobodnom razvoju.
Koristi se nakon razgovora o tekstu i može biti:
- slobodno (bilo koja tema, bilo kakva forma)
- postavljeno (terapeut daje posebne instrukcije za formu ili sadržaj)
U prevenciji stvaranja bolesti ekspresivno pisanje može biti korisno:
- u stvaranju duhovne discipline koje čovjeku omogućuje stalni susret sa sobom
- za oslobađanje nakupljenih emocija i strahova
- za lakše suočavanje s duševnom i fizičkom boli
Dr. James Pennebaker, psiholog i istraživač iz Texasa, vodio je studije u kojima je pokazao da samo 20 minuta dnevno pisanja tijekom 4 dana o emotivnim poteškoćama pojačava imunološki sistem. Njegova istraživanja pokazuju da takvo ekspresivno pisanje ima direktan utjecaj na organizam i njegovu sposobnost podnošenja stresa i borbe s bolestima i infekcijama.
Ekspresivno pisanje temelji se na tome da sebi damo priliku izreći nešto, bez obzira koliko to kvalitetno ili nekvalitetno bilo napisano. Vanjska mjerila tu ne igraju ulogu. To opušta i čovjeku daje priliku da jednostavno bude ono što jeste i uživa u svom unutrašnjem svijetu.
Jedan od modela ekspresivnog pisanje je dnevničko pisanje (journal writing) u kojem osoba bilježi svoj unutrašnji život tijekom dužeg razdoblja. Metoda se pokazala korisnom kao poticaj za izražavanje snažnih emocija, a koristi se i u nastavi jezika i književnosti jer razvija osobni rječnik i načine izražavanja misli i osjećaja.
U prevenciji stvaranja bolesti ekspresivno pisanje može biti korisno:
- u stvaranju duhovne discipline koje čovjeku omogućuje stalni susret sa sobom
- za oslobađanje nakupljenih emocija i strahova
- za lakše suočavanje s duševnom i fizičkom boli
Članci
Ekspresivno pisanje
James Peenebaker: „Writing to Heal“
"Kad je ljudima pružena prilika da pišu o svojim emocionalnim problemima, zdravlje im se često poboljšava", kaže...
Razvojna biblioterapija
Za razliku od kliničke, razvojna biblioterapija prvenstveno se koristi u radu s djecom i adolescentima u obrazovnim okruženjima (knjižnice, škole, domovi). Bavi se tipičnim problemima u djetinjstvu i adolescenciji.
Metafora i značenje
Konceptualna teorija metafore koju su razvili G. Lakoff i M. Johnson kaže nam kako je metafora zapravo način mišljenja. Ona odražava naše stavove, vrijednosti, trenutnu životnu orijentaciju pa čak i osjećaje.
Poetska terapija
Poetska terapija koristi se kao dio terapije za brojne probleme, kao dio pojedinačne, skupne ili bračne terapije. Neke studije pokazuju njezinu korisnost u liječenju depresije jer iskazivanje osjećaja ublažava tjeskobu i anksioznost te jača samopoštovanje.
Čitateljske grupe
Čitateljske grupe mogu biti dinamične i kreativne! Potpuno suprotno uobičajenoj predodžbi dosadnih akademskih razgovora u kojima se učeni ljudi prave pametni, uspješne čitateljske grupe koje se godinama sastaju organiziraju razne zanimljive aktivnosti.